Podstawowe komponenty wchodzące w skład okablowania miedzianego to:
Budując system zgodnie z normą PN-EN 50173 łączymy ze sobą odpowiednie komponenty uzyskując w ten sposób Łącze Stałe oraz Kanał transmisyjny.
Łącze stałe zgodnie z normą PN-EN 50173 to kabel symetryczny połączony z modułami gniazd i/lub wtykami. Norma dopuszcza, aby w łączu stałym opcjonalnie zainstalowano Punkt Konsolidacyjny (CP), który w niektórych zastosowaniach znacznie ułatwia eksploatację systemu. Podstawowym wymogiem normatywnym jest, aby Łącze Stałe nie przekroczyło odległości 90m.
Kanał zgodnie z normą PN-EN 50173 to pełne łącze transmisyjne w składa, którego wchodzi całe Łącze Stałe oraz wszystkie dodatkowe połączenia w postaci kabli krosowych. Wymogiem normatywnym jest, aby Kanał nie przekroczył odległości 100m.
Jednym z kluczowych elementów podczas tworzenia miedzianego systemu okablowania strukturalnego jest to, aby dobierać wszystkie komponenty zgodnie z tym, jakich aplikacji będziemy używać obecnie oraz w przyszłości. Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że nie wszystkie aplikacje sieciowe będą działały na komponentach o niskich Kategoriach a co za tym idzie w Kanałach o niskich Klasach.